Burgenland várai két keréken!
Négynapos kerékpáros csillagtúra Kőszegről Ausztriába!
A "VI. 7 Határ kerékpártúra" egy többnapos nyári bringázás Kőszegről, Burgenland tájain.
Egyesületünk immár hatodik alkalommal szervezi meg határmenti kerékpártúráját. Öt éven keresztül Szlovénia volt a célpont, most terveink szerint pár évig Ausztria határmenti tájait, látnivalóit és nevezetességeit fogjuk kerékpárral bebarangolni.
A program 4 napos lesz, az összes megtett út kb. 220 km, emelkedés 3600 méter, minden nap kényelmes tempóban tekerünk. Elsősorban országúti vagy trekking kerékpárral javasoljuk a részvételt, de a nyugodt tempó miatt montival is teljesíthető. A túrákat a kiváló minőségű, és jó vonalvezetésű műutakon, kerékpáros közlekedésre kijelölt úton, illetve kerékpárúton vezetjük, melyek áthaladnak több kisforgalmú településen, legtöbb esetben elkülönített kerékpárutakon.
Szállásunk a kőszegi Alpokalja Panzió, mely az osztrák határ közelében, a 87-es főút mellett található. Kiválóan alkalmas aktív kikapcsolódásra, pihenésre, túrák utáni beszélgetésre. A kerékpárok elzárható helyen pihenhetnek!
Esemény információk
A "Burgenland várai két keréken!" vezetett kerékpártúra!
Időpont: 2024. augusztus 18. (vasárnap) - 21. (szerda)
Találkozó: 2024. augusztus 18. (vasárnap) - 10:00 óra
Találkozó helyszíne: Alpokalja Panzió
9730 Kőszeg, Szombathelyi u. 8-12.
Részvételi díj: 60 000.- Ft
A részvételi díj tartalmazza:
- Szállás reggelivel
- Túravezetés
- Szervezés
- Kerékpárszállítás (Várpalotáról, igény szerint!)
Egyéb költségeket (étkezések, belépők) mindenki maga fedezi. Eurót is hozzatok!
Az egyéni szükségletnek és a túra időtartamának megfelelő inni- és ennivalóról mindenki maga gondoskodik!
Jelentkezési határidő: A rendezvényre jelentkezni 2024. augusztus 01-én 24 óráig lehet!
Létszámlimit!
Kérjük a jelentkezőket, hogy kizárólag megfelelő egészségi állapotban vegyenek részt eseményeinken!
A túrán ebike-kal részt venni nem lehet! Fejvédő használata kötelező!
Szervező: Gaja-völgy Egyesület
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
+36 20 5347076
+36 20 6211648
Útvonal információk | Árak | Regisztráció
1. nap - 2024. augusztus 18. (vasárnap)
Táv: 31 km | Szint: 560 m (körtúra)
MTSZ pontszám: 21
Útvonal: Kőszeg > Szabó-hegy > Velem (Szent Vid kápolna > Cák (Picesor) > Kőszeg
Látnivalók:
Szent Vid-hegy – Velem felett 589 méteren nyújtózkodik a Szent Vid kápolna, mely környezetével Közép-Európa legismertebb bronzkori régészeti lelőhelye, amikor is itt nagy kiterjedésű városias település volt. Később kelták, majd rómaiak telepedtek le. Innen könnyen ellenőrizhető volt a hegyek lábánál futó Borostyánkő út, és a Savaria vízellátását biztosító vízvezeték rendszer. A vértanú Szent Vid tiszteletére emelt kápolnát már a honfoglalás előtt is használták. A ma látható barokk épület 1859-ben nyerte el végleges alakját.
Cáki pincesor – A dunántúli népi építészet mesébe illő pinceépületei az 1700-as évek végén, 1800-as évek elején épültek. Szép példái a veszélybe került, régmúlt őrzését szolgáló emlékek megóvásának.
2. nap - 2024. augusztus 19. (hétfő)
Táv: 65,2 km | Szint: 660 m (körtúra)
MTSZ pontszám: 39,2
Útvonal: Kőszeg > Léka > Goberling > Stadtschlaining > Rohonc > Bozsok > Kőszeg
Goberling – Bányászati Múzeum szabadtéri kiállítása
Városszalónak/Stadtschlaining – a középkori jellegét mai napig megőrző kisváros! Beérkezve a városba a katolikus plébániatemplom impozáns épületénél állunk meg először. A pusztulástól megmentett gótikus templom 1877-ben kapta harangtornyát. Felújítás után az eredeti állapotában látható a kolostortemplom.
A vár története:
Egy 1271-ből származó oklevél szerint már ezen a helyen állt a Németújvári család birtokában lévő vár. Később a Kanizsaiaké lett, de közben többször is királyi vár volt az épület. Első fénykorát Baumkirchner András német zsoldosvezér idején élte 1446-1471 között. A várkastélyt kora igényeinek megfelelő pompával építtette ki, ekkor alakult ki a vár körüli település, mely köré városfalat építettek. Ezt a középkori utcarendszert őrzi ma is a település. A szalónaki vár a külsőtornyos, szabálytalan alaprajzú várak típusába tartozik. A középkor óta szinte teljes épségben fennmaradt épületet egyik oldalról a Fehér-patak mély, sötét, meredek falú völgye, másik oldalról pedig a mély, buja növényzetű várárok övezi. A vár jellegzetessége két magas tornya, a négyzetes őrtorony, és a régebbi kör alakú Öregtorony. A várhoz, a széles várárkon keresztül, 12 pilléren nyugvó hosszú híd vezet, melynek elejét Szűz Mária és Nepomuki Szent János barokk szobra díszíti.
3. nap - 2024. augusztus 20. (kedd)
Táv: 48,2 km | Szint: 716 m (körtúra)
MTSZ pontszám: 31,3
Útvonal: Kőszeg > Léka > Írottkő > Rohonc > Bozsok > Kőszeg
Margit-kilátó – Léka Az 504 m magasságon található kilátót V. Eszterházy Miklós jótékony felesége tiszteletére nevezték el Margit kilátónak. Platformja 25 m magasan engedi körbenézni a vidéket a Kőszegi- és a Borostyánkői hegységet. A közeli parkolóból 1 perc sétával, Lékáról egy gyalogos körtúra keretében, ill. Léka-Rohonc útvonalon kerékpárral is megközelíthető.
Rohonci tó – A Günser-hegység forrásai által táplálva, erdők és a Rechnitz szőlőhegy mellett fekszik az 5 hektáros Rechnitz fürdőtó. A tó vize a legnagyobb kánikulában sem melegszik fel a vize 22-23 foknál melegebbre. Nem is csoda, hiszen a medre olyan mély, hogy helyenként eléri az 5-7 métert.
Bozsok – Sibrik kastély. Valószínűsíthetően egy római épület maradványaira épült 16-17. századi eredetű késő reneszánsz-barokk stílusú, valaha egyemeletes udvarház. Vizesárok, felvonóhíd, erős várfal övezte a kastélyt. A kapu fölött 1637-es évszám olvasható. Mai formáját 1815-ben történt renoválása, átépítése során nyerte el. A kastély érdekessége még, hogy olyan filmeket forgattak itt, mint a “Kőszívű ember fiai”, “Különös házasság”, “Fekete gróf” vagy a “Hány az óra Vekker úr?”.
4. nap - 2024. augusztus 21. (szerda)
Táv: 29,4 km | Szint: 156 m (körtúra)
MTSZ pontszám: 16,3
Útvonal: Kőszeg > Léka > Kőszeg
Léka/Lockenhaus:
Léka vára valószínűleg a 13. század elején építették. A Kőszegiek, majd a Kanizsaiak is laktak benne, ezért fokozatosan bővítették és lakhatóbbá tették. A vár kútját Nádasdy Tamás ásatta, ő alakíttatta ki a földalatti börtönt és megújíttatta a lakóhelyiségeket, valamint a konyhát is. Nádasdy Ferenc 1669-ben elővárat építtetett hozzá, de ő maga már nem a várban lakott. A várban ekkor már csak a szolgálónépek és az uradalmi tisztviselők éltek. A fellegvár gyakorlatilag raktárépületként szolgált, ahol többek között lőport tároltak. A lovagterem készletraktárként működött. A várkápolnában a 13. századból származó freskótöredékek maradtak fenn. A kápolna alatt a Nádasdyak családi sírboltot alakítottak ki, de később mégis a plébániatemplom sírboltjába temetkeztek. A vár az 1906-os és 1956-os helyreállításoknak köszönhetően ma is teljes épségben áll, de berendezése 1945-ben nagyrészt megsemmisült. 1968-ban Paul Anton Keller osztrák író vásárolta meg, aki a fellegvárban gyógyintézetet, az elővárban pedig panziót alakított ki. 1980-óta a Prof. Paul Anton Keller-Alapítvány tulajdonában van. Az alapítvány vagyonából az épületeket fokozatosan renoválták, történeti múzeumot, koncerttermet alakítottak ki. Restaurálták a gótikus várkápolnát és a lovagtermet. Vendéglőt, vendégszobákat, szállodát létesítettek benne. A várban természetrajzi múzeum is működik, melyet Huszty Ödön ornitológus hercegi magántitkár alapított.
Kőszeg – Jurisics vár
Iratkozzatok fel hírlevelünkre, hogy értesüljetek sportrendezvényeinkről!
Hírlevél feliratkozás! |
Képek az eddigi "7 Határ" túráinkról: 2017 > 2018 > 2019 > 2020 > 2022 > 2023
A 7 Határ elnevezésű kerékpártúráink a Kerékpárral 7 határon át programsorozat részeként, a Gaja-völgy Egyesület szervezésében, az Építési és Közlekedési Minisztérium támogatásával és a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet közreműködésével valósultak meg.
gajavolgy.hu